
Niemal każdemu zdarzyło się poparzyć swoją skórę. Takie oparzenia spowodowane słońcem nie są przyjemne i na pewno nie są zdrowe. Nadmierne promieniowanie słoneczne ma swoje negatywne skutki, m.in. starzenie, zmarszczki, oparzenia, alergie, choroby czy rak skóry. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej zagoić podrażnioną skórę.
Zacznijmy więc od początku, czym jest oparzenie / poparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne - co to jest?
Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane za długim opalaniem skóry lub korzystaniem z solarium. Naukowcy alarmują, że zbyt długie przebywanie na słońcu w młodym wieku zwiększa prawdopodobieństwa powstania czerniaka w latach późniejszych.
Oparzenie słoneczne – stopnie i objawy
Klasyfikowane są one według stopnia ciężkości. Wyróżniamy:
- I stopień – najczęściej spotykane, dotyczy zewnętrznej warstwy skóry, skóra staje się cieplejsza, czerwona, po czym złuszcza się, objawy ustępują po kilku dniach
- II stopień – dotyczy naskórka oraz skóry właściwej, pojawia się obrzęk oraz pęcherze, w których zbiera się płyn surowiczny. Dochodzi do częściowej martwicy naskórka. Wymagają konsultacji z lekarze. Leczenie trwa do kilku tygodni
- III stopnia – dotyczy naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej i nerwów. Skóra nie wykazuje żadnej reakcji na dotyk, gdyż uszkodzone są receptory czuciowe. Występuje wrażenie martwej skóry. Niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczenie trwa kilka tygodni.
Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?
Najlepszym sposobem jest przestrzeganie zasad przebywania na słońcu oraz odpowiednie przygotowanie skóry.
Zasady przebywania na słońcu:
- w godzinach 10-14 nie przebywać na słońcu
- stosować kremy z dużym spektrum filtrów
- pilnować by kremy nie były przeterminowane
- chronić głowę
- schładzanie skóry np. kąpiel w zimnej słodkiej wodzie; słona woda podrażnia skórę
Przygotowanie skóry do opalania:
- odpowiednie nawilżenie skóry
- picie dużej ilości wody
- stosowanie kremów głęboko nawilżających
- posmarowanie skóry kremem z filtrem około 30 minut przed ekspozycją na słońcu
Kremy z filtrem - Dostępne produkty:
![]() |
Aloe Sunscreen
![]() ![]() |
Jak leczyć oparzenia słoneczne?
Ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów tuż po ekspozycji na słońcu. Dobrym pomysłem jest stosowanie kremów na bazie aloesu, gdyż w naturalny sposób chronią, koją i odżywiają skórę. Nie wiem czy wiesz, ale aloes został nazwany "rośliną na poparzenia". Nie należy nakładać za dużej ilości kremu, gdyż ciepło ze skóry przestaje być odprowadzane co powoduje wolniejsze gojenie i zwiększa odczuwanie bólu.
Oparzenia słoneczne - Dostępne produkty:
![]() |
Aloe Vera Gelly - aloes w tubce
Zobacz właściwości aloesu
![]()
![]()
|
![]() |
Forever First - aloes i 18 ziół
![]()
![]() |
![]() |
Forever Aloe Lotion
![]()
![]() |
Uczulenie na słońce, czyli reakcja alergiczna
Objawiają się w postaci malutkich, czerwonych, lub różowych plamek, a czasem pęcherzyków. Zazwyczaj pojawiają się one jeden lub dwa dni po ekspozycji na słońce. Mogą powodować swędzenie skóry. Główne miejsca występowania to twarz, dekolt, uda, ramiona i ręce. Ustępują, gdy unikamy słońca. Przeważnie pokrzywka po opalaniu nie jest groźna dla zdrowia. Jeśli jednak nasila się pomimo barku ekspozycji na słońce, należy udać się do dermatologa.
Choroby wywołane słońcem
Świerzbiączka letnia
to choroba lubiąca nawracać. Małe, swędzące, czerwone pęcherzyki pojawiają się w miejscach ekspozycji na słońce. Czyli najczęściej na twarzy, dekolcie, nogach, rękach i ramionach. Wysypka powstaje najczęściej 12 godzin po wystawieniu skóry na słońce. Najczęściej po kolejnym wyjściu na słońce wysypka znika, a skóra przyzwyczaja się do słońca. Wytwarza się naturalna tolerancja na słońce, która podczas zimy zanika. Latem proces adaptacji do słońca trzeba powtórzyć. Świerzbiączka letnia przeważnie pojawia się już w dzieciństwie. Okazuje się też, że częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Trądzik wiosenny (majorkowy)
to małe, czerwone zrogowaciałe grudki pojawiające się na skórze po ekspozycji na słońce. Zmiany te występują głównie na twarzy. Najczęstszą przyczyną jest połączenie niektórych kosmetyków i promieniowania UV. Ustanie, gdy przestaniemy wystawiać skórę na słońce.
Reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne
Pojawiają się po wystawieniu skóry na promieniowanie UV, w połączeniu z niektórymi kosmetykami lub lekami. Najczęściej wpływ na to mają antybiotyki, retinaidy, statyny, leki przeciwgrzybiczme, moczopędne, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Szczególną uwagę należy zwrócić na dziurawiec, gdyż uwrażliwia skórę na działanie słońca. Reakcje fotoalergiczne najczęściej mylone są z atopowym zapaleniem skóry. Natomiast zdarza się, że reakcje fototoksyczne przypominają poważne oparzenia skóry.
Rogowacenie skóry
to suche, łuszczące się miejsca, które mają różowy, czerwony lub brązowy kolor. Należy na nie bardzo uważać, gdyż często jest zmianą przed nowotworową. Często u osób starszych. Na jej powstawanie duży wpływ mają promienie UV. Najczęściej pojawia się wokół nosa, ust, czoła, na szyi i przedramionach. Rzadziej zmiany pojawiają się także na skórze głowy, uszach i dłoniach. Co bardzo ważne, nie można go leczyć, gdyż może przekształcić się w nowotwór skóry.
Czerniak
Ten groźny nowotwór skóry, który najczęściej rozwija się ze znamion barwnikowych po długiej ekspozycji na słońce. Częściej narażone są osoby o jasnej karnacji z dużą ilością znamion. Czerniak jest bardzo trudny do wyleczenia, im szybciej zostanie zauważony tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Unikaj solarium, stosuj dobre kremy z filtrem. Regularnie oglądaj znamiona na swoim ciele i konsultuj je z dermatologiem.
Podsumowanie
Jako sklep Aloe Werwa rekomendujemy stosowanie preparatów na bazie aloesu, który ma niesamowite właściwości, gdyż w naturalny sposób chroni, koi, goi, nawilża i odżywia skórę. Nad doborem składników użytych w rekomendowanych produktach pracuje sztab naukowców i noblistów z całego świata. Producent posiada własne plantacje, fabryki oraz laboratoria, dzięki czemu od samego początku do końca kontrolują proces produkcji. Jako konsumenci mamy pewność najwyższej jakości stosowanych produktów. Ich skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało przebadane laboratoryjnie. Produkty posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
....
Źródła:
- Giacomoni, The dark side of visible light, 2019, Cosmetics&Toiletries Science Applied
- McDaniel et al., Atmospheric skin aging-Contributors and inhibitors, 2018, Journal of Cosmetic Dermatology
- Mahmoud et al., Effects of Visible Light on the Skin, 2008, Photochemistry and Photobiology
- Krutmann et al., Combined, Simultaneous Exposure to Radiation Within and Beyond the UV Spectrum: A Novel Approach to Better Understand Skin Damage by Natural Sunlight, 2017
- https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-skory-wywolane-przez-slonce-uwazaj-podczas-opalania
- https://uroda.abczdrowie.pl/promieniowanie-sloneczne
- https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/3129-dlaczego-slonce-szkodzi-skorze-a-zwlaszcza-skorze-pacjentow-z-wywiadem-onkologicznym