ból mięsni

Ból mięśni po wysiłku, maść rozgrzewająca

Ból mięśni po wysiłku znamy chyba wszyscy. Ból to sygnał naszego organizmu mówiący „na dziś wystarczy”. Zarówno zakwasy jak i opóźniona bolesność mięśni (DOMS) to nic przyjemnego. Ponadto podczas regularnych treningów bardzo ważna jest szybka regeneracja. Często także nie mamy, ani czasu, ani chęci na ból. Jak więc szybko się z nim uporać? Dobrym sposobem są ciepłe i zimne okłady. Zimny okład zmniejsza obrzęk, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i przyspiesza regenerację. Ciepły zaś rozszerza naczynia krwionośne, tym samym dostarczając do mięśnia więcej tlenu i substancji odżywczych, co przyśpiesza ich regenerację. Natomiast bardzo szybkim i skutecznym sposobem na pozbycie się bólu jest aloesowa emulsja rozgrzewająca. Dzięki zawartości olejku eukaliptusowego i mentolu daje odczucie natychmiastowego rozgrzania skóry, odprężenia, rozluźnienia i zrelaksowania. Dodatkowo dzięki zawartości aloesowego miąższu działa przeciwbólowo i regeneracyjnie na włókna mięśni.

Jako sklep Aloe Werwa rekomendujemy produkty amerykańskiego producenta, lidera aloesowych kosmetyków, obecnego w 170 krajach. Producent ten dzięki własnym plantacjom, fabrykom oraz laboratoriom oferuje kosmetyki najwyżej jakości, posiadające niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. Wszystkie kosmetyki zostały przebadane laboratoryjnie, a nad ich składem nieustannie pracuje sztab noblistów z całego świata.

rozmowa
samochód

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Budowa mięśni

Ćwiczenia fizyczne możemy wykonywać dzięki niesamowitej budowie naszego ciała, a dokładniej dzięki mięśniom szkieletowym. Mięśnie te wypełnione są włóknami kurczliwymi, czyli miofibrylami. Powiązane włókna tworzą coś na kształt pęczków, które spajają się w wiązki mięśniowe, a te w mięśnie. Ciekawe jest to, że rodzimy się z określoną ilością włókien. Nie wytwarzamy ich sami, jednak nieużywane mogą zaniknąć. To między innymi dlatego tak ważny jest ruch.

Bóle mięśni po wysiłku – czym są?

Powysiłkowe bóle mięśni, inaczej zakwasy, najczęściej pojawiają się 2-3 godziny po treningu. Ich przyczyną jest zgromadzenie się w mięśniach wytwarzanego podczas wysiłku kwasu mlekowego. Kwas ten już po kilku godzinach zostaje przefiltrowany przez krew i usunięty z mięśni. Zatem odczucie zakwasów następnego dnia jest niemożliwe.

Ból odczuwany następnego dnia spowodowany jest mikrourazami mięśni, powstałymi podczas treningu beztlenowego. Inaczej nazywa się to DOMS, opóźniona bolesność mięśni. Owe uszkodzenia mięśni są następstwem drażnienia neuronów bólowych przez włókna, które rozerwały się podczas wysiłku. Ból ten może utrzymać się nawet do pięciu dni.

 

Bóle mięśni po wysiłku – jak je złagodzić? Sprawdzone sposoby.

A oto kilka sprawdzonych sposobów na szybsze pozbycie się bólu mięśni, czyli szybszą regenerację:

  • Lodowe okłady – zimny okład po ciężkim treningu pomaga zmniejszyć obrzęk, przyspiesza regenerację i pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii. Warto rozważyć także 10-20 minutową kąpiel w lodowatej wodzie.
  • Ciepłe okłady – badania dowodzą, że gdy temperatura rośnie, naczynia krwionośne rozszerzają się i dostarczają więcej tlenu i substancji odżywczych do wszystkich mięśni, w tym także tych zbolałych.
  • Rozciąganie – ćwiczenie rozciągające wydłużają i rozluźniają mięśnie.
  • Aktywność – lekki 20-30 minutowy trening przywróci prawidłowe pH, czyli równowagę kwasowo-zasadową, a to wszystko dzięki przyśpieszeniu krążenia krwi w organizmie.
  • Maści – maści rozgrzewające lub ochładzające działają jak ciepłe lub zimne okłady.
  • Tabletki – mogą złagodzić ból mięśni hamując wydzielanie prostaglandyn, które odpowiadają za stan zapalny i ból. Niestety spowalniają one syntezę białek mięśniowych i proces regeneracji tkanek.
  • Masaż – badania dowodzą, że masaż sportowy nawet o 30% może złagodzić dolegliwości bólowe mięśni. Dzieje się tak, ponieważ poprawia ukrwienie mięśni.

Mamy dobrą informację dla miłośników kawy. Wypicie dwóch filiżanek między 24 a 48 godziną od treningu obniża dolegliwości bólowe.

 

Bóle mięśni – przyczyny

Najczęstszą przyczyną bólu mięśni jest wysiłek fizyczny. Jednak nie jedyną. Zobacz jakie mogą być jego inne przyczyny:

  • stany zapalne – częste podczas przeziębienia czy grypy oraz wysokiej temperatury,
  • infekcje wirusowe – bóle stawów nie rzadko pojawiają się podczas infekcji wirusowych,
  • reumatoidalne zapalenie stawów – ból powoduje stan zapalny, krążący wraz z krwią po całym organizmie,
  • nowotwory kości – przyczyną bólu jest stan zapalny rozprzestrzeniający się po organizmie,
  • fibromialgia – to przewlekła choroba objawiająca się nie tylko bólem mięśni,ale i stawów. Często towarzyszą jej także zmęczenie, bezsenność, zaburzenia nastroju, zawroty głowy, zaparcia, biegunki oraz ogólna sztywność ciała.

Jeśli odczuwasz silny i przewlekły ból mięśni skontaktuj się z lekarzem.

 

Maść rozgrzewająca

Maść rozgrzewająca ma tak niesamowitą właściwość, że przynosi ulgę przy różnych dolegliwościach, np. po kontuzjach sportowych, przy bólach mięśni i stawów, przy zapaleniu korzonków nerwowych, przy rwie kulszowej, bólach zatok, reumatyzmie, artretyzmie, idealna na zwyrodnienia stawowe, czy nawet nerwobólach. Jest znakomita podczas przeziębienia. Smarowana na plechach, klatce piersiowej i stopach, działa cuda, gdyż przyśpiesza krążenie podskórne. Nie wszyscy wiedzą, że działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Najlepiej stosować 4x dziennie. 

 

ZAUFALI NAM m.in.:

Rafał Sonik – polski kierowca rajdowy, zwycięzca rajdu Dakar, zdobywca Pucharu Świata FIM, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro;

Adam Małysz – polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy, czterokrotny medalista olimpijski i czterokrotny mistrz świata;

Krzysztof Hołowczyc – polski kierowca rajdowy, trzykrotny rajdowy mistrz Polski, mistrz Europy;

Sylwia Jaśkowiec – dwukrotna Mistrzyni Świata do lat 23 z 2009 r. oraz olimpijką z Vancouver 2010 w biegach narciarskich;

Katarzyna Jurkowska-Kowalska
 – gimnastyczka, sześciokrotna mistrzyni Polski;

Oktawia Nowacka
 – reprezentantka Kadry Narodowej w Pięcioboju Nowoczesnym, zwyciężczyni Pucharu Świata i brązowa medalistka olimpiady w Rio’ 2016;

Stefan Schmid – profesjonalny triatlonista i były Mistrz Świata Ironman;

Konrad Niedźwiedzki – polski panczenista, olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski, brązowy medalista mistrzostw świata w Soczi 2013;

Robert Förstemann 
– członek niemieckiej kadry narodowej w kolarstwie torowym;

Günther Weidlinger
 – najbardziej utalentowany długodystansowiec Austrii, Mistrz Europy Juniowów, srebrny medalista Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, ustanowił rekord kraju w finale Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce;

Martin Gethins - brytyjski bokser, podwójny mistrz Anglii;

Amelie Kober
 – gwiazda niemieckiego snowboardu, srebrna medalistka olimpijska;

 

Źródła:

  1. J. Kellet, L.M. Nicol, R. Fazakerly i in., Curcumin supplementation likely attenuates delayed onset muscle soreness (DOMS), „PubMed” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25795285.
  2. Ricardo Canovas , Anatomia Ćwiczenia mięśni ciała, Wydawnictwo SBM, 2016
  3. Jurgen Giessing , Trening siłowy, Wydawnictwo RM, 2019

 

blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl