wazon z kwiatkiem a obok niego 2 dezodoranty

Dezodoranty bez aluminium

Czy wiesz, że dobry dezodorant może Cię także chronić, a zły szkodzić?

Dezodoranty bez aluminium są bezpieczniejsze dla zdrowia niż popularne antyperspiranty, które blokują wydzielanie potu i tym samym uniemożliwiają pozbycie się toksyn przez skórę. Badania wskazują także, że sole aluminium zawarte w tych produktach mogą podwyższać ryzyko zachorowania na raka piersi oraz Alzheimera.

W trosce o twoje zdrowie sklep Aloe Werwa proponuje bezpieczniejszą alternatywę - aloesowy dezodorant bez aluminium produkowany przez renomowanego amerykańskiego producenta kosmetyków i suplementów na bazie aloesu. Dzięki własnym plantacjom, fabrykom oraz laboratoriom oferują produkty najwyżej jakości, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało przebadane laboratoryjnie.

rozmowa
samochód

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Aluminium

Co to jest aluminium, sole aluminium, glin oraz gdzie można je spotkać?

Sole aluminium to połączenie soli kwasu solnego i aluminium (glin). Aluminium to 3 najczęściej występujący pierwiastek w naszej skorupie ziemskiej. W sposób naturalny związek aluminium można znaleźć w owocach, warzywach i wodzie. Znajduje się także, w niektórych substancjach dodawanych do pożywienia np. w postaci substancji barwiących, może on także przejść do żywności z naczyń aluminiowych (na szczęście są już coraz rzadziej stosowane) oraz z folii aluminiowej. Znajdziemy je także w produktach do ciała, antyperspirantach, pastach do zębów, cieniach do powiek, szminkach. Aluminium stosuje się także w szczepionkach i niektórych lekach na zgagę.

 

Czy aluminium jest szkodliwe? Sole aluminium a zagrożenie zdrowia.

Sole aluminium, zwężają gruczoły potowe. Oznacza to, że nasz organizm zostaje pozbawiony możliwości pocenia się, czyli oczyszczania organizmu z toksyn.
Coraz częściej w środowisku naukowym słyszy się głosy, że sole aluminium przyczyniają się do powstawania raka piersi i choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców wykazują, że chlorek glinu oddziałuje na hormony, przez co wzmaga wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka. Badacze porównali jego szkodliwość do azbestu. Między innymi z Anglii pochodzą dane, że u pacjentek chorujących na raka piersi w tkance piersiowej wykryto większe ilości soli aluminiom (5,8 nmol/g; natomiast u zdrowych kobiet 3,8 nmol/g). Zespół dr Caroline Linhart z Uniwersytetu Medycznego w Insbruku po przebadaniu 418 uczestniczek badania doszedł do wniosku, że u kobiet poniżej 30-tego roku życia, które używały wielokrotnie podczas dnia produktów pod pachę zachorowania na raka piersi było średnio 3,88 razy większe.
Istnieją także oznaki, że sole aluminiom, które wnikną do naszego organizmu mogą wywołać w nim skutki neurotoksyczne, czyli chorobę Alzheimera. Sole glinu mogą przenikać przez barierę krew-mózg i gromadzić się w mózgu

 

Gdzie na produkcie najczęściej umieszczana jest informacja o zawartości soli aluminium?

Najczęściej taka informacja widnieje na początku listy składników użytych do produkcji produktu (INCI). Sole aluminium znajdziesz pod pojęciem Aluminium Chlorohydrate (ACH).

 

Pod jaką nazwą znajdziemy sole aluminium?

Sole aluminium można znaleźć pod wieloma nazwami. Najczęściej spotykane to: Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chloride, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY, Aluminium Zircorium Pentachlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex.

 

Dezodorant

Czy dezodorant to inaczej antyperspirant?

Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem?

Oba produkty można spotkać w różnych aplikatorach, np. w kulce, w sprayu, w pompce, czy w sztyfcie.
Dezodorant działa w ten sposób, że hamuje rozwój bakterii rozkładając pot, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Innymi słowy, ilość wydzielanego potu zostaje taka sama, zniwelowany zostaje tylko przykry zapach. Jego działanie bazuje głównie na alkoholu, oraz innych substancjach antybakteryjnych i zapachowych.
Antyperspirant natomiast zawiera sole aluminium (ACH, Aluminium Chlorohydrate), które dzięki zwężeniu gruczołów potowych zmniejszają ilość wydzielanego potu, a co za tym idzie zmniejsza się przykry zapach. Jednak pot, który wchodzi w kontakt z solami aluminium powoduje powstawanie żółtych plam.

 

Czy wystarczy przeczytać nazwę produktu by wiedzieć czy jest dezodorantem czy antyperspirantem?

Zdecydowanie nie. Wystarczy samemu przyjrzeć się etykietom produktów by zauważyć, że nie wszyscy producenci stosują prawidłowo pojęcie dezodorant i antyperspirant. Nierzadko na etykiecie widnieje słowo dezodorant a w składzie widnieje ACH (sole aluminium).

 

Czy dezodorant może nas chronić?

Zdecydowanie tak. Dezodorant, w przeciwieństwie do antyperspirantu, nie blokuje wydzielania potu. Organizm razem z potem usuwa z naszego ciała toksyny. Innymi słowy oczyszcza nasze ciało, by było zdrowe i sprawne. Gdy zablokujemy mu tę możliwość, toksyny zostają w naszym ciele i zatruwają nas od środka. Organizm staje się słabszy i bardziej podatny na infekcje, choroby oraz nowotwory. Pamiętaj, pot jest ważnym mechanizmem obronnym naszego ciała.

 

Czy dezodoranty zawierają sole aluminium?

Prawdziwe dezodoranty w swym składzie nie zawierają soli aluminium. Zamiast niej zawierają alkohol. Jednak w praktyce wygląda to różnie. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej drogerii, by to zauważyć. Dlatego zalecam czujność i sprawdzanie etykiet.

 

Czy pot naprawdę jest niepożądany?

Za pomocą potu nasz organizm usuwa toksyny z naszego ciała. Gdy się nie pocimy zostają one w naszym organizmie zatruwając go. Im więcej toksyn mamy w ciele, tym bardziej jesteśmy podatni na szkodliwe czynniki środowiska, wirusy, bakterie, czyli ogólnie mówiąc choroby.

 

Dezodorant domowy. Przeczytaj artykuł na blogu jak zrobić swój własny dezodorant.

 

Źródła:

  1. Zuziak J. i in., Glin w otoczeniu i jego wpływ na organizmy żywe, Analit, 2016
  2. Crisponi G. i in., The meaning of aluminium exposure on human health and aluminium-related diseases, Biomolecular concepts, 2013
  3. Michalski B., Uniwersytet Wrocławski, Rynek aluminium
  4. European Food Safety Authority Technical Report Dietary exposure to aluminium-containing food additives, 2013
  5. Portal „Serwis Zdrowie” Dezodoranty mogą zwiększać ryzyko raka piersi, 2018
  6. ABC Zdrowie Sole glinu zawarte w popularnych produktach przeciwpotnych mogą powodować powstawanie nowotworów, 2019
  7. Linhard et al. “Use of Underarm Cosmetic Products in Relation to Risk of Breast Cancer: A Case-Control Study”, EbioMedicine, 2017

 

blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl