kit pszczeli

 

Kit pszczeli (propolis)

Inaczej propolis to niezwykły wytwór pszczół. Owady wytwarzają go dla ochrony swojego ula przed drobnoustrojami. Używają do go zalepiania szpar i zabezpieczania wlotu i wylotu z ula, oraz do mocowania plastra miodu do ściany ula. Propolis regularnie przyjmowany, w naszym ciele spełnia dokładnie to samo zadanie. Otula każdą komórkę i tkankę niewidzialnym płaszczem ochronnym, dzięki czemu komórki nie są narażone na szkodliwe działanie toksyn i wolnych rodników. Dzięki swym właściwościom wiruso-, bakterio-, oraz grzybobójczym jest pożądanym preparatem wspomagającym leczenie m.in. grypy, opryszczki, zapalenia puc, gruźlicy pryszczycy, zapalenia jamy ustnej, dziąseł oraz parodontozy, znanym od zarania dziejów. Stosowali go już Egipcjanie, Grecy, Asyryjczycy i Rzymianie.

Składniki zawarte w propolisie skutecznie wspierają organizm, odżywiając go, wspomagając pracę układów i narządów, wspomagając regenerację i utrzymanie naturalnej równowagi w organizmie. Kit pszczeli zawiera 22 aminokwasy, 19 biopierwiastków, sterole, flawonoidy, terpeny oraz całą gamę witamin.
Należy jednak pamiętać, że jest silnym alergenem oraz że jego skład chemiczny może się różnić w zależności od obszaru geograficznego w jakim był zbierany, pory roku, rodzaju drzew i krzewów z których pochodzi żywica a nawet rasy pszczół.

Właśnie dlatego sklep Aloe Werwa rekomenduje stosowanie kitu pszczelego renomowanej amerykańskiej firmy Forever. Dzięki temu mamy pewność, że nad doborem składników pracuje sztab noblistów z całego świata, że zakupiony preparat posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i jakości oraz że proces produkcji i transportu spełnia europejskie standardy.

rozmowa
samochód

 

Kit pszczeli

Forever Bee Propolis Forever Bee Propolis
Cena: 139,50 zł 155,00 zł
zawiera 8.00% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
blankzobacz więcej
 • promocja

Podobne produkty – produkty pszczele:

Forerver Royal Jelly – mleczko pszczele

 • naturalny wzmacniacz energii 
 • wspiera zdrowie i dobre samopoczucie 
 • zawiera naturalne białka, kwasy tłuszczowe, sole mineralne, aminokwasy i witaminy

Forever Bee Pollen – pyłek pszczeli

 • pyłek pszczeli doskonale wpływa na odporność i umysł
 • świetny suplement diety z pyłkiem pszczelim prosto z ula
 • uznawany jest za jeden z najdoskonalszych pszczelich pokarmów

 

Co to jest kit pszczeli?

Kit pszczeli to inaczej propolis, czyli mieszanka żywicy drzew i krzewów oraz gruczołów pszczelich. Pszczoły zbierają z pąków drzew i krzewów substancje żywiczne i przerabiają na kit pszczeli. Stosują go do zalepiania szpar i zabezpieczania (przed drobnoustrojami) wlotu i wylotu z ula, do mocowania plastra miodu do ściany oraz do balsamowania intruzów. Skład chemiczny kitu pszczelego zależy od obszaru geograficznego z jakiego został pobrany oraz od pory roku i rasy pszczół.

Zawiera on kilkaset związków chemicznych, m.in. kwasy fenolowe, tłuszczowe i aromatyczne, zawiera także flawonoidy, estry oraz sterole, terpeny i kumaryny. Propolis bogaty jest także w witaminy A, E, B1, B2, B5, B6 i D. To właśnie dzięki nim kit pszczeli (propolis) ma zdolności do niszczenia wirusów, bakterii, grzybów a także pierwotniaków.

 

Kit pszczeli (propolis) i jego skład.

Propolis posiada ponad 300 substancji składowych, w jego skład wchodzą m.in. żywice, wosk roślinny i pszczeli, olejki eteryczne, pyłki kwiatowe substancje garbniczne, terpeny, flawony, kwasy organiczne, substancje lipidowo-białkowe, biopierwiastki (wapń, mangan, magnez, cynk, cyna, miedź, krzem, żelazo, glin, srebro, sód, potas, chrom, stront, bar, kadm, wanad, tytan), oraz witaminy (A, B1, B2, B5, B6, C, D, E).

Najważniejszymi z 300 substancji wchodzących w skład w kitu pszczelego (propolisu) są: flawonoidy, związki fenolowe, kumaryny, monoterpeny, triterpeny i seskwiterpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, węglowodany, enzymy. Okazuje się, że największą aktywność biologiczną wykazują flawonoidy, terpeny oraz estron aromatyczny.

 

Kit pszczeli (propolis) zastosowanie i właściwości

Kit pszczeli (propolis) znany jest od zarania dziejów. Jego lecznicze właściwości potwierdzają liczne badania eksperymentalne i kliniczne.

Najczęściej stosowany jest jako środek bakteriobójczy, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny, głównie dzięki zawartości ponad 300 związków chemicznych m.in. takich jak kwasy fenolowe, tłuszczowe i aromatyczne, flawonoidy, estry oraz sterole, terpeny i kumaryny. Badania wykazały, że kit pszczeli (propolis) blokuje rozwój szczepów bakterii, które są odporne na działanie antybiotyków. Często stosuje się go do regeneracji skóry głowy, odpowiedniego nawilżenie włosów oraz do miejscowych znieczuleń. Te właściwości kit pszczeli zawdzięcza zawartości witamin A, E, B1, B2, B5, B6 i D.
Dzięki wyżej opisanym właściwościom propolis znalazł zastosowanie przy wsparciu leczenia np. zapalenia jamy ustnej, dziąseł oraz parodontozy. Często stosowany jest przy nieżytach żołądka, wrzodach. Pełni także funkcję ochronną wątroby. Chroni nasz organizm przed zatruciem ołowiem i arsenem, a także reguluje ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom cholesterolu.

 

Kit pszczeli (propolis) – z czym pomoże nam walczyć?

Na kit pszczeli mało odporne są m.in.: wirusy grypy, opryszczki, zapalenia mózgu, pryszczycy oraz paciorkowce, gronkowce, dwoinki zapalenia płuc, prążki gruźlicy, laseczki tlenowe i beztlenowe, maczugowce, promieniowce, krętki blade. Na propolis reagują także drożdżaki (głównie Candida albicans), grzyby pleśniowe powodujące grzybice paznokci, włosów i skóry, a także pierwotniaki. Często stosowany jest także, jako środek przeciwnowotworowy antyoksydacyjny, cytoprotekcyjny.

 

Kiedy stosować kit pszczeli (propolis)?

Badania dowodzą, że propolis z powodzeniem można stosować jako pomoc przy zwalczaniu wielu chorób ogólnoustrojowych. Dobrym pomysłem jest przyjmowanie go podczas przeziębienia, grypy, grzybicy, candidy, zapalenia mózgu, gruźlicy, opryszczki, przy zapaleniu jamy ustnej, nadżerek, pleśniawek, aft, zapaleń dziąseł oraz paradontozy.
Uwaga
, propolis jest silnym alergenem.

 

O czym należy pamiętać przed zakupem?

Należy pamiętać, że kit pszczeli (propolis) jest bardzo silnym alergenem, znaczy to, że zawiera wiele substancji uczulających. Jednak dane donoszą, że propolis przyjmowany doustnie rzadko uczula. Częściej zdarza się to, gdy jest stosowany miejscowo na skórę. Przed zastosowaniem należy więc, sprawdzić czy nie jest się w gronie osób wrażliwych na kit pszczeli. Często taką alergię wykazują osoby uczulone na produkty pszczele oraz jad owadów. Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, obrzęk i skurczenie oskrzeli, gorączka, pokrzywka, bóle głowy, nudności.

 

Źródła:

 1. A. Kaszuba, Z. Adamski: „Leksykon dermatologiczny”; Wydanie I, Wydawnictwo Czelej
 2. https://pulsmedycyny.pl/specjalisci-z-umb-wykazali-ze-propolis-moze-miec-wlasciwosci-przeciwnowotworowe-944995
 3. https://pulsmedycyny.pl/zalety-i-wady-propolisu-893657
 4. Szeleszczuk Ł. i in., Propolis – panaceum prosto z ula, Farmakoterapia, 2013, 23, 6-7, 32-39
 5. Cichocki J., Propolis bez tajemnic, PODR w Lubaniu, 2017
 6. Pietrusa A. i in., Produkty pszczele, Część I: Propolis, Przegląd Urologiczny, 2015, 5, 93
 7. Kubina R. i in., Przeciwnowotworowe oraz cytotoksyczne działanie propolisu, Farmaceutyczny Przegląd Naukowy, 2009, 9, 22-24
 8. Kędzia B. i in., Aktywność antybiotyczna propolisu krajowego i europejskiego, Postępy Fitoterapii, 2013, 2, 97-107
 9. https://bartnik.pl/propoliskitpszczeli/

 

 

blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl