Kremy z filtrem
Wszyscy uwielbiamy przebywać na świeżym powietrzu i cieszyć się pierwszymi promieniami słońca. Nasz organizm tego bardzo potrzebuje, witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dodatkowo promienie słońca poprawiają kolor naszej skóry. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Promieniowanie słoneczne ma także negatywne skutki, takie jak starzenie, zmarszczki, oparzenia, alergie, choroby a nawet rak skóry. Wszyscy wiemy, że należy stosować kremy z filtrem. Pytanie czy właściwie je stosujemy i czy wybraliśmy odpowiedni krem? Do tej pory mówiono nam, że do ochrony naszej skóry możemy stosować naturalne produkty z filtrem SPF np. olej kokosowy lub z awokado (niska ochrona) lub preparaty z chemicznym filtrem (bardzo wysoka ochrona). A co jeśli możemy mieć jedno i drugie, czyli naturalną ochronę i wysoki filtr? A gdy już przydarzy nam się podrażnienie, poparzenie lub alergia skórna co wtedy?
Jako sklep Aloe Werwa rekomendujemy stosowanie naturalnych preparatów na bazie aloesu. Aloes stanowi barierę przed promieniowaniem słonecznym, wzmacnia działanie filtrów użytych w kremie, chroni skórę przed poparzeniem i wysuszeniem, łagodzi podrażnienia, koi, przyśpiesza gojenie a także odżywia skórę. Nad doborem składników użytych w rekomendowanych produktach pracuje sztab naukowców i noblistów z całego świata. Producent posiada własne plantacje, fabryki oraz laboratoria, dzięki czemu od samego początku do końca kontroluje proces produkcji. Dzięki czemu jako konsumenci mamy pewność najwyższej jakości stosowanych produktów, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało przebadane laboratoryjnie i posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
![]() |
![]() |
Aloe Sunscreen

krem do opalania, wodoodporny, filtr 30, UVA i UVB
Po opalaniu – Dostępne produkty:
|
Aloe Vera Gelly – aloes w tubce
Zobacz właściwości aloesu ![]()
|
|
Forever First – aloes i 18 ziół
![]()
|
|
Forever Aloe Lotion – krem nawilżający
![]() |
Zobacz jak dbać o skórę po kąpieli słonecznej
Dlaczego należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce bez zastosowania kremów z filtrem?
Promieniowanie słoneczne ma zarówno dobroczynny jak i szkodliwy wpływ na naszą skórę. Dużym zagrożeniem są 3 rodzaje promieniowania:
- ultrafioletowe, czyli UV dzielimy na
- UVA – jest najbardziej szkodliwe, a jego siła jest taka sama przez cały rok. To promieniowanie potrafi przeniknąć warstwę lekkich ubrań i szklaną szybę. Powoduje opaleniznę a przy okazji starzenie się skóry, w tym też i zmarszczki. UVA przedostaje się przez naskórek do skóry właściwej i powoduje redukcję warstwy kolagenu i elastyny, co skutkuje obwisłością skóry. Poszerzenie naczyń krwionośnych objawia się zaczerwienieniem skóry. Pod wpływem tego promieniowania melanocyty w naskórku albo umierają i powstają białe plamki, albo wykazują się wzmożoną aktywnością i powstają brązowe plamy.
- UVB – powoduje powstawanie opalenizny. W miesiącach letnich najsilniejsze jest na półkuli północnej, lub gdy ziemia znajduje się najbliżej słońca. Przenika nasz naskórek i stymuluje melanozyty do produkcji melaniny, czyli do brązowienia skóry. A co za tym idzie do tworzenia piegów i brązowych plam (melasma, przebarwienia skórne)
- UVC – powoduje oparzenia skórne. Dzięki warstwie ozonowej ziemi nie powinno do nas docierać. Jednak jest inaczej. Działalność człowieka powoduje przerzedzanie się tej warstwy i przepuszczanie promieniowania UVC.
- promieniowanie widzialne – to 40% promieniowania słonecznego, jest 20-30 razy mniej efektywne niż UV, jednak jest go 10-15 razy więcej. Efekty jego działania nie są widoczne gołym okiem, jednak uszkadza skórę podobnie do UVA, powoduje też stres oksydacyjny. Filtry słoneczne nie chronią przed tym spektrum światła widzialnego. W naszej skórze mamy naturalne przeciwutleniacze jak witamina A,E i C oraz luteina. Dlatego warto spożywać produkty bogate w te witaminy.
- promieniowanie podczerwone (IR) – w zależności o typu promieniowania IR ma ono różne działanie, np. IR-A przechodzi przez naskórek i skórę właściwą i nie podnosi temperatury skóry, IR-B oraz IR-C działają na naskórek i podnoszą temperaturę. Ogólnie mówiąc promienie IR powodują starzenie się skóry. Zdolności antyoksydacyjne skóry zostają osłabione, niszczony jest kolagen co przyspiesza starzenie się skóry.
Jakie stopnie ochrony oferują kremy z filtrem?
SPF to stopień ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Wskazuje jaki czas możemy zażywać kąpieli słonecznych z nałożoną warstwą ochronną do momenty wystąpienia poparzenia skóry, porównując do czasu bez tej warstwy ochronnej. Istnieje kilka stopni ochrony:
- SPF 2-6 to słaba ochrona
- SPF 8-12 to średnia ochrona
- SPF 15-25 to wysoka ochrona
- SPF 30-50 to bardzo wysoka ochrona
- SPF więcej niż 50 to ultra wysoka ochrona
Np. SPF15 mówi nam, że osoba która stosuje ten krem dostanie oparzenia po 15-krotnie dłuższym czasie przebywania na słońcu niż bez nałożenia tego filtra. Kosmetyk z filtrem:
- SPF 15 zatrzymuje 93% UVB
- SPF 30 zatrzymuje 97% UVB
- SPF 50 zatrzymuje 98,5% UVB
Ciekawostka! Nasza skóra ma własną ochronę przed promieniowanie UV, czyli sebum. Jest ono na poziomie 6-8 SPF.
Karnacja a zagrożenia związane z przebywaniem na słońcu
Osoby z jasną karnacją skóry częściej narażone są na choroby wywołane promieniami słonecznymi. Dużo łatwiej powstają poparzenia słoneczne.
Osoby o ciemnej karnacji natomiast mają tendencję do powstawania przebarwień.
Jednakże niezależnie od karnacji skóry powinno się przestrzegać pewnych określonych zasad ekspozycji skóry na słońce.
Jakie są naturalne alternatywy dla kremów z filtrem?
Nie wiem czy wiesz, ale to właśnie z natury producenci kremów z filtrem czerpią pełnymi garściami. Zobacz jaką ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym daje jaki naturalny produkt:
- olej kokosowy to 2-4 SPF
- olej z awokado to 4 SPF
- masło shea to 4-6 SPF
- olej ze słodkich migdałów to 5 SPF
- ojej z orzechów makadaia to 6 SPF
- olej z rokietnika to 4-8 SPF
- olej z kiełków pszenicy to 20 SPF
- olej z nasion dzikiej marchwi to 38-40 SPF
- olej z pestek malin to 28-35 SPF
Błędy korzystania z kremów z filtrem
- Brak kremu z filtrem w pochmurne dni. Promieniowanie przechodzi przez chmury, więc podczas pochmurnych dni nasza skóra także jest narażona na ich szkodliwe działanie.
- Nie stosowanie kremu z filtrem przez osoby z ciemną karnacją. Każdy rodzaj skóry narażony jest na oparzenia, alergie i choroby skórne.
- Stosowanie podkładu z filtrem zamiast kremu z filtrem. To nie to samo.
- Używanie kremu z filtrem chroniącym tylko przed promieniowanie UVA, a nie także przed UVB. To właśnie promieniowanie UVB powoduje oparzenia skórne.
- Stosowanie kremu już podczas ekspozycji na słońcu. Krem należy nałożyć na skórę min 15 min przed ekspozycją na słońce, a najlepiej 30 min wcześniej.
- Stosowanie kremu tylko przed kąpielą słoneczną. Należy nakładać krem kilka razy dziennie.
- Stosowanie kremu raz dziennie. Należy aplikować go co 2-4 godziny, gdyż z czasem przestaje on działać.
- Brak smarowania uszu i tyłu szyi. Te części ciała najczęściej narażone są na oparzenia.
- Nie stosowanie balsamu z filtrem. Usta to też skóra, która wymaga ochrony.
- Stosowanie kosmetyków z zeszłego lata. Filtry chroniące przed promieniowanie UVA szybko się rozkładają i przestają nas chronić.
Źródła:
- Giacomoni, The dark side of visible light, 2019, Cosmetics&Toiletries Science Applied
- McDaniel et al., Atmospheric skin aging-Contributors and inhibitors, 2018, Journal of Cosmetic Dermatology
- Mahmoud et al., Effects of Visible Light on the Skin, 2008, Photochemistry and Photobiology
- Krutmann et al., Combined, Simultaneous Exposure to Radiation Within and Beyond the UV Spectrum: A Novel Approach to Better Understand Skin Damage by Natural Sunlight, 2017
- https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-skory-wywolane-przez-slonce-uwazaj-podczas-opalania
- https://uroda.abczdrowie.pl/promieniowanie-sloneczne
- https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/3129-dlaczego-slonce-szkodzi-skorze-a-zwlaszcza-skorze-pacjentow-z-wywiadem-onkologicznym