Wsparcie zatok
Nie wiem czy wiesz, ale zatoki zostały stworzone, by ogrzać i nawilżyć wdychane powietrze. Najczęściej problemy z zatokami zaczynają się niewinnie. Raz i drugi masz katar. Nagle nawet nie wiesz kiedy, dochodzi do niego rozsadzający ból głowy. Nim się orientujesz, po wyjściu na zimny wiatr, masz murowany katar i ból głowy. Gdy w zatokach tworzy się stan zapalny błona śluzowa staje się obrzęknięta, a ilość wydzieliny wzrasta. Zatoki zostają zatkane, powietrze i śluz napierają na ściany zatok, powodując ból. Powstaje problem. Jeśli szybko go nie rozwiążesz może znacząco uprzykrzyć Ci życie. By nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, dobrym pomysłem jest doraźne stosowanie wiruso-, bakterio- i grzybobójczej aloesowej galaretki. Gdy czujesz, że cię przewiało, gdy kręci cię w nosie, lub zwyczajnie czujesz się nieswojo to zastosuj galaretkę aloesową bezpośrednio do nosa. Gdy czujesz, że przegapiłeś ten moment i sama galaretka nie wystarczy, użyj bezpiecznej maści rozgrzewającej. Nałóż ją na czoło i zatokę w której odczuwasz dyskomfort. Fala ciepła zaleje twoje zbolałe miejsce, przynosząc ulgę.
Zależy nam na tym, byś czuł się dobrze i miał dostęp do bezpiecznych i skutecznych produktów, które na pewno pomogą na zatoki. Dlatego w sklepie Aloe Werwa możesz zakupić oba preparaty. Są to wyroby amerykańskiego producenta kosmetyków i suplementów na bazie aloesu Forever. Dzięki własnym plantacjom, fabrykom oraz laboratoriom producent ten oferuje produkty najwyżej jakości, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało przebadane laboratoryjnie. Produkty te posiadają niezbędne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, a nad ich składem pracował sztab naukowców z całego świata.
![]() |
![]() |

Zapalenie zatok – co to jest?
Zapalenie zatok to schorzenie błony śluzowej zatok przynosowych. Zadaniem zatok jest ogrzanie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza, które wdychamy. Gdy zatoki spełniają swoje zadanie, powietrze przedostaje się do gardła i płuc nie podrażniając błon śluzowych dróg oddechowych. Jednak, gdy kanaliki są niedrożne, powietrze nie zostaje odpowiednio oczyszczone, nawilżone, dochodzi do wydzielania śluzu, który przekształca się w ropną wydzielinę. Ropa, która nie znajdzie ujścia z zatok, staje się pożywką dla bakterii i wirusów. Wtedy mówimy o zapaleniu zatok.
Objawia się katarem, bólem głowy i zatok.
Przewlekłe zapalenie zatok – co to jest?
Do przewlekłego zapalenia zatok najczęściej dochodzi, gdy przez okres dłuższy niż dwanaście tygodni nie wyleczymy stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych. Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje się naprzemiennymi stanami remisji i zaostrzeń objawów. Bardzo często przy przewlekłym zapaleniu zatok występują także: zapalenie oskrzeli, nieżyt krtani oraz różne alergie. Przewlekłe zapalenie zatok może spowodować trwałe zmiany śluzówki zatok.
Zapalenie zatok – objawy.
Do najczęstszych objawów zapalenia zatok można zaliczyć chrząkanie, bóle głowy i gardła, kaszel, bezdech, niedrożność i wydzielinę z nosa. Pojawia się zielonożółta wydzielina. Powstaje uczucie ucisku, wzrostu ciśnienia, które to nasilają się podczas wysiłku, czy schylania. Miejsce odczuwania dolegliwości zależy od tego, która zatoka ma stan zapalny:
- zapalenie zatok czołowych – ból czoła nad łukiem brwiowym,
- zapalenie zatoki szczękowej – ucisk lub rozpieranie w miejscu położenia zatoki, czasem promienieje do uszu, zębów, okolicy czołowej, wydzielina spływa do gardła,
- zapalenie zatok klinowych – ból promieniujący ku tyłowi głowy,
- zapalenie zatok sitowych – ból u nasady nosa lub za okiem.
Zapalenie zatok – przyczyny.
Do najczęstszych przyczyn zapalenia zatok można zaliczyć bakterie, wirusy, grzyby. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną problemów z zatokami mogą być także nieleczone lub niedoleczone przeziębienia, a także próchnica zębów. Zapalenie zatok może być także skutkiem przejścia zapalenia z innej zatoki np. szczękowej (zmiany ropne miazgi zębowej). Częste katary, polipy, skrzywiona przegroda utrudniają przewietrzenie zatok, co także prowadzi do rozwoju zapalenia zatok.
Zapalenie zatok – leczenie.
Przy leczeniu zapalenia zatok należy uzbroić się w cierpliwość. Leczenie powinno się zacząć od wyleczenia przyczyny. Gdy przyczyną są bakterie, lekarz przepisuje antybiotyk. Gdy przyczyną są wirusy, leczymy się objawowo, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, oraz zmniejszające ilość wydzieliny z nosa.
Dobrym pomysłem jest niedopuszczenie do ostrego stanu zapalenia zatok. By zahamować rozwój choroby, należy do nosa przyjmować preparaty bakterio-, wiruso- i grzybobójcze oraz bezpieczne maści rozgrzewające zatoki.
Źródła:
- Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2012 (wybór). Magazyn Otorynolaryngologiczny 2013
- Wawrzyniak A. Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej 2011
- Hryniewicz W. i wsp. Rekomendacje postępowania w poza szpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2010. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków.
- https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10264098/jak-naturalnymi-metodami-leczyc-zatoki.html
- https://www.everydayhealth.com/sinus-health-guide/natural-remedies-for-sinus-pain.aspx
- https://www.everydayhealth.com/sinus-infection/
- UpToDate, https://www.uptodate.com.