Pasty do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna?
Ponieważ fluor jest wszechobecny w naszym środowisku, a także w pożywieniu, dlatego nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości jaką przyswaja nasz organizm.Badania naukowe również to potwierdzają. Tym samym nie wiemy czy przekraczamy dzienną (uznaną za nietoksyczną) dawkę fluoru czy nie. Dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie past bez fluoru.
Pasta do zębów bez fluoru też może być skuteczna i bezpieczna. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie płytki nazębnej, czyli powstrzymywanie próchnicy. Jeśli dodatkowo będzie łagodzić stany zapalne i wzmacniać dziąsła oraz szkliwo zębów, a także zwalczać wirusy, bakterie oraz grzyby, uniemożliwiać rozwój kamienia nazębnego oraz odświeżać oddech, tym lepiej. Należy pamiętać, że im więcej w paście konserwantów, barwników oraz innych substancji szkodliwych dla zdrowia, tym jest bardziej skuteczna ale i bardziej szkodliwa. Dlatego warto sięgać po specjalistyczne produkty, w których ilość środków konserwujących została ograniczona do minimum.
Właśnie dlatego sklep Aloe Werwa rekomenduje skuteczną i bezpieczną pastę do zębów renomowanej amerykańskiej firmy Forever. Nad doborem składników do jej produktów pracuje sztab naukowców i noblistów z całego świata. Producent posiada własne plantacje, fabryki oraz laboratoria, dzięki czemu od samego początku do końca kontroluje proces produkcji, ma więc pewność najwyższej jakości swoich produktów, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostało przebadane laboratoryjnie.
![]() |
![]() |

Fluor, fakty i mity?
Fluor, czyli inaczej fluorek sodu to składnik od dawna wzbudzający zainteresowanie. Ciągle słyszymy informacje, że jest niezbędny do walki z próchnicą. Z drugiej strony dochodzą nas głosy, że jest szkodliwy i toksyczny, że może wpływać na nasz stan emocjonalny, zmniejszać koncentrację, że odkłada się w układzie kostnym i skórze. Jak to jest naprawdę?
Fluor występuje naturalnie w naszym środowisku w wodzie, w glebie, w powietrzu. Jednak w przemyśle jest niepożądanym składnikiem. Pierwiastek F i jego związki nawet w niewielkich ilościach są bardzo toksyczne dla naszego organizmu. Fluor zaburza prawidłową pracę komórek, a co się za tym kryje? Hamuje oddychanie tkankowe, przemianę lipidów, węglowodanów i syntezę hormonów.
Co najgorsze dorośli magazynują około 10% spożywanego fluoru, a dzieci nawet aż 50%. Problem pojawia się, gdy poziom fluoru w organizmie przekracza pewne ilości (2,5 mg F na dobę) i dochodzi np. do fluorozy, czyli choroby metabolicznej, która m.in. podmienia wapń na fluor w naszym organizmie.
Czy fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą?
Jedyną zaletą fluoru jest właśnie to, że pomaga chronić zęby przed próchnicą. Jednak jego skuteczność zależy od stanu naszego szkliwa. Im słabsze zęby, im mniej w nich wapnia i magnezu, tym większa szansa, że fluor zadziała odwrotnie, czyli zdemineralizuje powierzchnię szkliwa i osłabi naszą ochronę przeciw próchniczną.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że nie tylko fluor w paście do zębów wzmacnia szkliwo. Fluor dociera do naszych zębów przez ślinę, co oznacza, że każdy fluor znajdujący się w naszych ustach ma działanie anty próchniczne, także ten dostarczany z pożywieniem. Aż połowa spożywanego przez nas fluoru wchłaniana jest przez nasz organizm, druga natomiast wydalana wraz z moczem.
W jakich pokarmach spożywamy fluor?
Często nie uświadamiamy sobie, że codziennie dostarczamy do naszego organizmu dużą ilość tego pierwiastka. Spożywamy go np. w wodzie, rybach, soi, herbatach, chlebie żytnim, szpinaku, kapuście, marchewce, jabłku, bananie, wieprzowinie, oraz pomidorze.
Mówi się, że już 2 szklanki herbaty pokrywają dzienne zapotrzebowanie na fluor w naszym organizmie.
Jakie dawki fluoru są bezpieczne?
Dla dorosłych dzienna dawka fluoru nie powinna przekraczać 2-3 mg. Powyżej 10mg mówi się o dawce śmiertelnej.
Dla dzieci do 2. r. ż. dawka fluoru uznawana za bezpieczną to 0,25 mg na dobę, 2-4. r. ż. – 0,5 mg na dobę, 4-6. r. ż. – 0,75 mg na dobę, powyżej 6. r. ż. – 1 mg. Zostawiam do własnej Państwa oceny, czy fluoryzacja zębów w szkole jest zasadna.
Jakie są skutki nadmiaru fluoru u dzieci?
Analizy i badania przeprowadzone na dzieciach wykazały, że nadmiar fluoru może mieć negatywny wpływ na rozwój poznawczy dzieci. Może nawet o 7 punktów obniżyć IQ (poziom inteligencji). Może pogorszyć wiązanie jodu, a co za tym idzie przyczynić się do niedoczynności tarczycy. Może przyczynić się do upośledzenia budowy kości (fluoroza szkieletowa). Może obniżać poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie (wpływa na zdrowie psychiczne). Coraz częściej jest łączony także z chorobami nowotworowymi, takimi jak rak macicy i pęcherza moczowego.
Jakie są objawy zatrucia fluorem?
Najczęściej występujące objawy zatrucia fluorem to: bóle brzucha, biegunki, wymioty, hipokalcemia, ślinotok. Gdy wdychamy fluor może także dojść do uszkodzenia śluzówki oraz obrzęku płuc.
Jakie są objawy fluorozy zębów?
Do najczęstszych objawów fluorozy zębów zaliczmy: złamania, białe plamki, ubytki w szkliwie, ciemne naloty.
Jakie są objawy fluorozy ogólnoustrojowej?
Do najczęstszych objawów zaliczamy: bóle kości, mięśni i głowy, deformacje kości oraz stawów, senność, apatia, drżenia, katar, zaburzenia koordynacji ruchowej, uszkodzenia wątroby, nerek a także wzroku.
Jaka powinna być dobra pasta do zębów?
Dobra, skuteczna i bezpieczna pasta do zębów powinna:
- chronić przed próchnicą
- skutecznie oczyszczać płytkę nazębną
- wzmacniać szkliwo
- chronić szkliwo
- łagodzić stany zapalne dziąseł
- hamować rozwój bakterii
- zmniejszać i hamować rozwój kamienia nazębnego
Dobrze jest sięgać po produkty stworzone przez specjalistów, w których ilość środków konserwujących została ograniczona do minimum.
Jakich substancji unikać w pastach do zębów?
Należy pamiętać, że pasta do zębów ma bezpośredni kontakt z naszymi błonami śluzowymi, które przepuszczają składniki do organizmu. Dobrym pomysłem jest unikanie 5 poniższych składników, często stosowanych w pastach do zębów:
- Triclosan – środek antybakteryjny, zarzuca mu się niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka oraz rozwój chorób nowotworowych,
- PEG-i – do ich produkcji stosuje się tlenek etylenu, czyli trujący gaz. Lepiej unikać tych składników,
- Parabeny – czyli konserwanty, mają niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka,
- Sodium Hydroxide – to regulator pH, ma silne działanie drażniące,
- Hydroxypropyl Methylcellulose – jest pochodną celulozy, nasz organizm jej nie trawi, często wykorzystywany jest w środkach przeczyszczających
Źródła:
- “Stanowisko polskich Ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży”, Warszawa 2016.
- http://chemia.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-chemia/16484/files/lzch_oznaczanie_zawartosci_fluoru_2014_v2_0.pdf
- http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/archiwum-jakosci-wody/zaklad-polnocny-czerwiec-2015
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3201925/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3690253/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3956646/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4087913/
- http://www.theguardian.com/world/2013/sep/17/water-fluoridation